ZIOŁA

Są chwile, kiedy mądrzejsze może być stosowanie ziołowych lekarstw niż farmaceutycznych, ponieważ zioło oferuje bezpieczniejszą alternatywę.
 Weźmy rumianek kwiaty były używane od wieków jako łagodny środek uspakajający dla młodych i starszych. Godne uwagi są badania wykonane przez University of Michigan. Wykazały, że ekstrakt z rumianku miał mniej więcej taką samą skuteczność jak wiele leków nasennych na receptę, gdy podawano je dorosłym bezsenność. Podobnie, wykazano, że olejek z mięty pieprzowej jest tak samo skuteczny jak leki farmaceutyczne do łagodzenia zespołu jelita drażliwego. Bez często niebezpiecznych skutków ubocznych. Badania kliniczne wykazały, że imbir łagodzi poranne mdłości. Mędrzec może złagodzić ból gardła. Herbata hibiskus delikatnie obniża ciśnienie krwi.
W związku z tym uważam, że lepiej jest stosować łagodne lekarstwa w przypadku drobnych problemów zdrowotnych i oszczędzać mocniejsze i bardziej ryzykowne leki na receptę w bardziej poważnych przypadkach. Reasumując oto jedne z moich ulubionych ziół leczniczych i ich zastosowanie. Wszystkie są bezpieczne i skuteczne, ale przede wszystkim  pamiętaj, aby omówić wszystkie zioła, które bierzesz z lekarzem. Niektóre leki ziołowe (takie jak antydepresyjne ziele dziurawca) mogą wchodzić w interakcje z lekami. 

Nagietek ( Calendula officinalis )

Zastosowania:  Nagietek był od dawna stosowany w celu łagodzenia stanu zapalnego w jamie ustnej, gardle i żołądku. Popularny jako miejscowy krem ​​lub maść łagodząca wysypki i podrażnienia oraz pomagający leczyć rany.
Przygotowanie i dawki:  
Herbata:  zalać 1 szklanką wrzącej wody na 2 łyżeczki płatków. Parzyć  przez 10 minut. Odcedzić. Używaj w razie potrzeby jako płyn do płukania ust, płukania gardła lub jako herbaty. 
Maść:  Stosuj na skórę 2 lub 3 razy dziennie w razie potrzeby.

Kocimiętka ( Neparia cataria )

Zastosowania:  Łagodzi rozstrój żołądka. Zmniejszona niepokój i napięcie. 
Przygotowanie i dawki:  
Herbata:  1 szklanka wrzącej wody na 4 lub 5 świeżych lub 1 łyżeczka suszonych liści. Parzyć przez 5 minut. W razie potrzeby odcedź i osłodzić. Pij 1 lub 2 razy dziennie.
Obawy:  nie są znane

Żurawina ( Vaccinium macrocarpon )

Zastosowania:  ugruntowane leczenie w celu zmniejszenia ryzyka infekcji pęcherza. Może również być korzystna dla przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego
Przygotowanie i dawki: 
Sok:  Pić ½-¾ szklanki dwa razy dziennie. 
Kapsułki:  Weź 300-500 mg skoncentrowanego ekstraktu z soku 2 razy dziennie.
Obawy:  nie są znane

Echinacea( Echinacea spp. )

Zastosowania:  właściwości antywirusowe i wzmacniające odporność. Popularna w łagodzeniu przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych (zatwierdzony w Europie do tych zastosowań)
Przygotowanie i dawki: 
Herbata:  Parzyć 1 łyżeczkę suszoną i pokrojoną w plasterki korzeń w 1 szklance wody na 10 minut. Odcedzić. Pij 1-3 szklanki dziennie. 
Nalewka: Przyjmuj  5 ml 3-6 razy dziennie na początku objawów przeziębienia.
Obawy:  Rzadkie reakcje alergiczne

Dziki bez ( Sambucus nigra  )

Zastosowania:  kwiaty czarnego bzu są cenione jako środek na przeziębienia i gorączki od stuleci. Ekstrakty z owoców wykazują znaczącą aktywność przeciwwirusową, szczególnie przeciwko grypie.
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: Wlać 1 szklankę wrzącej wody na 1-2 łyżeczki kwiatów. Parzyć przez 10 minut. W razie potrzeby słodzić i pić 2-3 razy dziennie. 
Wyciągi z jagód: Używaj zgodnie z zaleceniami.
Obawy: nie są znane

Czosnek ( Allium sativum )

Zastosowania: Silny środek przeciwdrobnoustrojowy; często stosowane w walce z przeziębieniem, łagodzeniu zatok i złagodzeniu biegunki podróżnych. Badania pokazują, że regularne stosowanie może delikatnie obniżyć ciśnienie krwi.
Przygotowanie i dawki: 
Jedz: Jedz 1-2 ząbki dziennie. 
Kapsułki: Weź 4-8 mg allicyny dziennie; produkty powlekane dojelitowo mogą być lepsze, jeśli specyficznie leczą biegunkę.
Obawy: może wchodzić w interakcje z warfaryną

Imbir ( Zingiber )

Zastosowania:  Premiere lekarstwo na łagodzenie nudności, wymioty i rozstrój żołądka; świeże herbaty łagodzą objawy przeziębienia i grypy.
Przygotowanie i dawki: 
Herbata:  Parzyć ¼-½ łyżeczki suszonego imbiru lub gotować 1 łyżeczkę świeżego korzenia imbiru w 1 szklance gorącej wody na 10 minut. W razie potrzeby odcedź i osłodź. Pij 1-2 filiżanki dziennie. 
Kapsułki:  Weź 250-500 mg 2 razy dziennie.
Obawy:  bardzo bezpieczne w małych ilościach. Zgaga i rozstrój żołądka mogą występować w dużych dawkach. Kobiety w ciąży nie powinny zażywać więcej niż 1500 mg suchego imbiru dziennie.

Żeń-szeń ( Panax quinquefolius )

Zastosowania:  Pomaga złagodzić zmęczenie psychiczne i fizyczne. Wykazano, że zmniejsza częstotliwość i nasilenie przeziębień. Korzystny dla zaburzeń erekcji
Przygotowanie i dawki: 
Herbata:  Parzyć 1 łyżeczkę suszonego i pokrojonego w plasterki korzenia w 1 szklance wody na 10 minut. Odcedzić. Pij 1-2 filiżanki dziennie. 
Standaryzowany ekstrakt (4-7% ginsenozydów):  100-400 mg dziennie
Obawy:  Należy kupować od renomowanego producenta, ponieważ żeń-szeń był często zafałszowany w przeszłości.

Poślubnik ( Hibiscus sabdariffa )

Zastosowanie:  Obniża ciśnienie krwi i ma łagodną aktywność moczopędną. Tradycyjnie używane do łagodzenia bólów gardła i przeziębienia
Przygotowanie i dawki: 
Herbata:  zalać 1 szklanką wrzącej wody na 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów. Parzyć przez 10 minut. W razie potrzeby odcedź i osłodź. Pij 2 filiżanki dziennie. 
Kapsułki:  Zażywaj 1000 mg 2 razy dziennie.
Obawy:  Jeśli masz wysokie ciśnienie, porozmawiaj z lekarzem.

Chmiel ( Humulus lupulus )

Zastosowanie:  Doskonała pomoc w spaniu. Mniejsze, dzienne dawki stosować należny w celu złagodzenia napięcia, niepokoju i niepokoju. Może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca w okresie menopauzy
Przygotowanie i dawki: 
Kapsułki:  Bierz 200-300 mg 1-3 razy dziennie. 
Nalewka:  Pij 2-4 ml przed snem.
Obawy:  Może powodować sedację

Kasztanowiec ( Aesculus hippocastanum )

Zastosowania:  Wykazano, że ekstrakty z nasion są wysoce skuteczne w leczeniu żylaków i przewlekłej niewydolności żylne. Miejscowe żele mogą zmniejszyć obrzęk i tkliwość z powodu obrażeń.
Przygotowanie i dawki: 
Ekstrakt z nasion (zawierający 100-150 mg Aescyny / escyny).Zażywaj 600 mg dziennie w podzielonych dawkach.
Obawy:  Nieprzetworzone nasiona kasztanowca mogą być toksyczne. Używaj tylko odpowiednio przygotowanych ekstraktów z nasion.

Melisa ( Melissa officinalis )

Zastosowanie: łagodny, spokojny. Łagodzi napięcie, rozstrój układu trawiennego i kolkę. 
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: zalać 1 szklanką wrzącej wody na 5 lub 6 świeżych lub 1 łyżeczka suszonych liści. Parzyć przez 5 minut. W razie potrzeby odcedź i osłodź. Pij kilka razy dziennie.
Obawy: brak; odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych

Lukrecja ( Glycyrrhiza glabra )

Zastosowanie: Doskonały środek przeciwzapalny. Łagodzi błony śluzowe. Przydatne przy bólach gardła i kaszlu. Chroni i leczy przewód żołądkowo-jelitowy
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: Parzyć 1 łyżeczkę suszoną i pokrojoną w plasterki korzenia w 1 szklance wody na 10 minut. Odcedzić. Pij 2 lub 3 razy dziennie przez maksymalnie 7 dni. 
Kapsułki: Zażywaj do 3000 mg dziennie przez 7 dni. Nie należy przekraczać dawki 500 mg na dobę, jeśli trwa dłużej niż 7 dni.
Obawy: Nie należy stosować wysokich dawek dłużej niż przez 1 tydzień, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi i powodują utratę potasu. (DGL, specjalny preparat powszechnie stosowany do zgagi, jest bezpieczny dla długotrwałego stosowania).

Ostropest plamisty ( Silybum marianum )

Zastosowanie:  Chroni wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przez toksyny środowiskowe, leki i alkohol. Ostatnie badania sugerują, że podobnie chroni nerki.
Przygotowanie i dawki: 
Ekstrakt (gwarantowane minimum 70% sylimaryny):  Weź 400-700 mg dziennie w podzielonych dawkach.
Obawy:  nie są znane

Dziewanna ( Verbascum thapsus )

Zastosowania: Liście powszechnie stosowane w leczeniu kaszlu, bólu gardła i zatłoczenia klatki piersiowej. Zanurzone w oleju, kwiaty łagodzą ból ucha.
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: zalać 1 szklanką wrzącej wody na 1-2 łyżeczki liści. Strome przez 10 minut. Szczepić, słodzić i pić według życzenia. 
Olej do uszu: stosować zgodnie z zaleceniami.
Obawy: nie są znane

Pokrzywa ( Urtica dioica )

Zastosowania: Świeże, liofilizowane liście łagodziły sezonowe objawy alergii podczas jednego badania na ludziach. Badania wspierają wykorzystanie korzenia do złagodzenia objawów powiększenia prostaty. Herbata szeroko zalecana ze względu na jej wartość odżywczą.
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: zalać 1 szklanką wrzącej wody na 2 łyżeczki liści. Parzyć przez 10 minut. Odcedzić. W razie potrzeby słodzić. Pij 1-3 szklanki dziennie. 
Liofilizowane kapsułki pokrzywy: Weź 300-500 mg 2 razy dziennie. 
Korzeń pokrzywy: Weź 250-400 mg 2 lub 3 razy dziennie.
Obawy: Nosić rękawice podczas pracy ze świeżymi pokrzywami, aby uniknąć pieczenia i podrażnień. Bardzo bezpieczne zioło.

Szałwia ( Salvia officinalis )

Zastosowania:  doskonałe na ból gardła, kaszel i przeziębienia. Uznane w Niemczech jako leczenie nadmiernej potliwości. Badania pokazują, że może  pomóc w zmniejszeniu uderzeń gorąca w okresie menopauzy i nocnych potów.
Przygotowanie i dawki: 
Herbata:  zalać 1 szklanką wrzącej wody na 1 łyżeczce liści. Parzyć przez 10 minut. Odcedzić. Pij.
Kapsułki:  Weź 500 mg wysuszonego liścia 2 razy dziennie.
Obawy:  Nie należy stosować dawek terapeutycznych podczas ciąży; nie używaj wewnętrznego olejku szałwiowego.

Dziurawiec ( Hypericum perforatum )

Zastosowania: ponad 40 badań potwierdziło jego skuteczność w łagodzeniu łagodnej do umiarkowanej depresji; może także złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i uderzenia gorąca w okresie menopauzy, szczególnie w połączeniu z czarnym cohosem.
Przygotowanie i dawki: 
Standaryzowany ekstrakt (standaryzowany do 0,3% hiperycyny i / lub 3-5% hiperforyny): Weź 300-600 mg 3 razy dziennie.
Obawy: Przed zastosowaniem należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli bierzesz leki na receptę; szansa na interakcje zioło-lek jest wysoka.

Tymianek ( Thymus vulgaris )

Zastosowania: wysoko ceniony za łagodzenie kaszlu, przeziębienia i zatoru. Bogaty w lotne oleje, które mają znaczną aktywność przeciwdrobnoustrojową i przeciwskurczową
Przygotowanie i dawki: 
Herbata: zalać 1 szklanką wrzącej wody ponad 1 łyżka świeżej lub 1 łyżeczka suszonych liści. Parzyć przez 10 minut. W razie potrzeby odcedź i osłodź. Pij ⅓ szklanki 3 razy dziennie.
Obawy: nie są znane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *